Terasa – vienas populiariausių namo eksterjero elementų. Jas vis dažniau įsirengia ne tik individualių namų, bet ir kotedžų ar butų pirmuosiuose aukštuose gyventojai.

Terasoje praleidžiame daug laiko, ypač šiltuoju metų periodu, todėl prieš ją įrengiant reikia apgalvoti daugybę esminių dalykų.

Lauko terasos įrengimas: svarbiausi etapai

  • Terasos pagrindas ir pamatai. Prieš montuojant lentas labai svarbu tinkamai įrengti pagrindą. Pagrindas gali būti betonuojamas, klojamas trinkelėmis, įrengiami juostiniai ar poliniai pamatai. Koks bebūtų pagrindas svarbiausia – kad po terasa netelkšotų balos. Todėl pagrindą reikėtų įrengti su nedideliu iki kelių proc. nuolydžiu.
  • Terasos lentos. Jos jokiu būdu negalima montuoti tiesiai ant betono ar kito pagrindo, taip pat lentos neturėtų liestis su gruntu. Todėl reikėtų naudoti sijas (dar vadinamas lagėmis) – tvirtą konstrukcinį pamatą. Sijos užtikrina tinkamą ventiliaciją ir padeda geriau išgarinti susikaupusią drėgmę. 
  • Terasos tvirtinimas. Montuojant terasos grindis naudojamos matomos (medsraigčiai) arba paslepiamos detalės. Priklausomai nuo pasirinktos medienos reikėtų naudoti nerūdijančio plieno arba antikorozine danga dengtus medsraigčius.
  • Tarpeliai tarp lentų. Prisukant terasos lentas svarbu palikti nedidelius tarpelius, kurie užtikrins karkaso ventiliaciją ir kompensuos medienos susitraukimą/plėtimąsi veikiant šalčiui/karščiui.

Terasos įrengimas ir kokybė

Aukštos kokybės medžiagos. Terasas neigiamai veikia krituliai, temperatūrų pokyčiai, UV spinduliai. Dėl to įrengiant naujas ar atnaujinant senas terasas svarbu naudoti laiko patikrintas medžiagas. Jei pasirenkama natūrali mediena, svarbu, kad žaliava būtų tinkamai išdžiovinta, impregnuota specialiais preparatais, apsaugančiais nuo grybelio, puvimo ir kenkėjų. Impregnuoti nereikia maumedžio medienos lentų, taip pat termomedienos. Jei terasos priežiūrai negalėsite skirti laiko, patariama rinktis WPC terasines lentas.

Kokybiškas darbas. Dažnai įsirengti terasą pasiryžta patys namų savininkai, tačiau tai užima daug laiko, o ir aukštos kokybės negarantuoja. Todėl visuomet reikėtų kreiptis į specialistus – jie terasą pagal visas naujausias metodikas sumontuos vos per 1–3 d. d., o jūs ne po kelių mėnesių, o iškart galėsite mėgautis kokybiškai su šeima naujojoje terasoje leidžiamu laisvalaikiu.

Terasos įrengimo kaina

Esminis komponentas, lemiantis terasos įrengimo kainą – naudojamos medienos rūšis. Įprastai terasos įrengimo kaina – 80–90 Eur už 1 kv. metrą, jei naudojama tradicinė mediena (pušies ir eglės), ir nuo ~150 Eur renkantis brangią egzotinę medieną.

Terasos kainą sudaro:

  • Visos medžiagos, naudojamos terasai įrengti (terasinės lentos, tąšai, tvirtinimo elementai, alyva ir kt.).
  • Įrengimo darbai.

Terasos taravimo laikas – vidutiniškai 15 metų. Net ir visai neprižiūrimos terasos tarnauja bent dešimtmetį, o kruopščiai kasmet alyvuojamos terasos savo paskirtį atlieka net ir du dešimtmečius ar ilgiau.